زلزله و قلعه پرتغالي‌هاي

زلزله، قلعه پرتغالي‌هاي قشم را تخريب كرد

 قلعه پرتغالی ها

در پي زلزله 9/5 ريشتري روي خط ساحلي بندرعباس، بخشي از بافت قديم قشم و ورودي قلعه پرتغالي‌ها آسيب ديد.

در پي زلزله 9/5 ريشتري كه ساعت 13 و 53 دقيقه و 31 ثانيه امروز 6 آذر ماه جزيره قشم را لرزاند بخشي از بافت قديم شهر قشم و ديوار سرخ رنگ بخش ورودي قلعه پرتغالي‌ها آسيب ديد.
قلعه پرتغالي‌ها كه در ضلع شمالي جزيره قشم و در ساحل دريا قرار دارد مهم‌ترين اثر باقي مانده از روزگار تسلط پرتغالي‌ها بر سواحل و جزاير خليج‌فارس است. اين قلعه در سال 1507 ميلادي به فرمان " آلفونسو آلبركرك " دريانورد پرتغالي در جزيره قشم احداث شد. قلعه پرتغالي‌ها در زمان حكومت صفويان توسط " امام‌قلي خان " از سرداران شاه عباس به تسخير ايران در آمد .

 در پي زلزله 9/5 ريشتري كه ساعت 13 و 53 دقيقه و 31 ثانيه امروز 6 آذر ماه جزيره قشم را لرزاند بخشي از بافت قديم شهر قشم و ديوار سرخ رنگ بخش ورودي قلعه پرتغالي‌ها آسيب ديد.
قلعه پرتغالي‌ها كه در ضلع شمالي جزيره قشم و در ساحل دريا قرار دارد مهم‌ترين اثر باقي مانده از روزگار تسلط پرتغالي‌ها بر سواحل و جزاير خليج‌فارس است. اين قلعه در سال 1507 ميلادي به فرمان " آلفونسو آلبركرك " دريانورد پرتغالي در جزيره قشم احداث شد. قلعه پرتغالي‌ها در زمان حكومت صفويان توسط " امام‌قلي خان " از سرداران شاه عباس به تسخير ايران در آمد.
"علي‌اكبر عين‌الهي"، معاون توسعه سياحتي و گردشگري جزيره قشم گفت: «ديوار بخش ورودي قلعه پرتغالي‌ها كه با خاك سرخ ساخته شده بود، ريخته است اما از آسيب‌هاي احتمالي ديگري كه ممكن است در اين بناي تاريخي روي داده باشد خبري در دست نيست.»
او همچنين از تخريب بخشي از بافت قديم شهر قشم خبر داد.
بافت قديم شهر شهر قشم از بافت‌هاي با ارزش جنوب كشور است كه شباهت زيادي به بافت قديم شهر يزد دارد.
به گفته عين‌الهي بر اساس گزارش‌هاي رسيده ديوارها و سقف تعدادي از خانه‌هاي بافت قديم شهر قشم ريخته و تخريب شده است.
جزيره قشم آثار تاريخي ديگري نيز دارد كه هنوز از تخريب احتمالي آن‌ها خبري دريافت نشده است.
شدت زلزله در بخش شمالي جزيره بيشتر بوده و بيشترين تخريب نيز در اين فسمت روي داده است.
به گزارش منابع آگاه محلي تعدادي از روستاهاي جزيره تا 90 درصد آسيب ديده‌اند. اين روستاها داراي محوطه‌هاي باستاني بودند كه هرگز كاوش و بررسي نشده بودند.

واقعا جای افسوس ندارد ؟؟؟؟

 

در پناه يزدان پاک .... شاد زيوی و تندرست .

/ 4 نظر / 10 بازدید
شهـــــلا

مارال جان خوشحالم که زیاد کسی از بین نرفته است. من نمیدونم این زلزله ها چه دشمنیی با آماکن تاریخی دارند؟!

هادی

ایا تا بحال اندیشیده ایم که اگر در محیطی بدور از دست سازهای بشر قرار داشته باشیم، و شدیدترین زلزله اتفاق بیفتد چه پیش میاید؟ ایا سقف سستی بالای سر ما قرار دارد که بر سر ما فرو بریزد؟ ایا سدی در کنار ما هست که با وقوع زلزله شکاف بردارد و ما را در سیلآبی وحشتناک غرق کند؟ ایا لوله کشی گازی هست که با انفجار خود ما را در کام شعله های آتش فرو ببرد؟ پاسخ این است که هیچ اتفاقی برای ما نمیافتد، و این زلزله نیست که بصورت بلایی بر سر ما نازل میشود بلکه دست سازهای سست و بی خردانه ماست که ما را با خطر مواجه میسازند. پس کدام انسان عاقلی میتواند با دستان خود خود را به کام مرگ ببرد درحالی که میتواند با کوچکترین تمهیدات اولیه و ساده جلوی بسیاری از این خطرات را بگیرد.

هادی

هست از پس پرده گفتگوي من و تو//// چون پرده بيفتد , نه تو ماني و نه من ! دستت درد نكنه , خسته هم نباشي ...مارال جان... - زلزله در كشورهاي پيشرفته خصوصا درزمينه ساختمان كه درگيري نزديكي هم با زلزله دارند، همچون ژاپن و امريكا تقريبا مهار شده است ، آنان توانسته اند با بهينه سازي ساختمانهايشان و رعايت اصول ايمني در ساخت و نظارت بر اجرا به نقطه اي برسند كه بگويند در كشور ما زلزله بلا نيست//////// ، بنابراين اگر در حال ساخت خانه اي براي خود هستيم آنگونه بسازيم كه پس از زلزله باز در منزل خود در كنار خانواده امان صحيح وسالم باشيم ./// اميدوارم مسئولین اين حوادث را جدی بگیرند نه اينكه : زلزله اومد ؟ نيومد ؟ تو راهه ؟ تو ترافيك گير كرده ؟ ...... !

ققنوس

سلام . ممنون ار حضورتون .خوشحالم که با وبت آشنا شدم .فقط ۲تا از پستها تونو نتونستم بخونم؛ بخاطر رنگ فونت .صداقت وخلوص احساستون برام قشنگ بود